جان باختن سه فرد ملکی و زخمی شدن ۶ تن دیگر در نتیجه تیراندازی افراد مسلح ناشناس درهرات

در نتیجه تیراندازی افراد مسلح موتورسایکل سوار در هرات سه تن جان باخته و ۶ تن دیگر زخمی شده اند. این رویداد حوالی ساعت ۷:۳۰ شام روز  جمعه در منطقه ناحیه سیزدهم شاروالی رخ داده است.

عبدالاحد ولی زاده سخنگوی پولیس هرات میگوید؛ دو فرد مسلح سوار بر موترسایکل  بالای مردم ملکی در منطقه ناحیه سیزدهم شهر تیراندازی نموده، که در نتیجه تعدادی از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند.

از سوی هم مسوولان در شفاخانه حوزه وی هرات میگویند؛ کشته و زخمی شده گان این رویداد به آن مرکز درمانی منتقل شده اند.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی صحت عامه هرات میگوید؛ ابتدا یک کشته و ۸ زخمی به به آن مرکز درمانی انتقال داده شده اند، که دوتن از زخمی شده گان بر اثر جراحات وارده در شفاخانه جان باخته اند.

وی افزود: جان باخته گان شامل دو مرد میان سال و یک نوجوان میباشند.

به گفته ی شیرزی؛ ۶ تن دیگر این افراد که زخمی هستند، تحت مدوا قرار گرفته اند، اما وضعیت دو تن از زخمی شده گان از سوی داکتران معالج وخیم گزارش شده است.

مسوولیت این حمله تروریستی را تا اکنون کسی بدوش نگرفته و پولیس از آغاز بررسی ها توسط تیم های کشفی سخن میزند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top