جان باختن ۴ نیروی اردو و زخمی شدن ۳ پولیس در نتیجه جنگ باطالبان درهرات

درنیتیجه ی حمله ی گروهی طالبان بالای نیروهای امنیتی در ولایت هرات ۴ تن از نیروهای اردوی ملی جان باخته و سه پولیس زخم برداشته اند.

منابع خبری درهرات میگویند: حوالی ساعت ۱۲:۰۰ شب گذشته گروهی از طالبان بالای پوسته ی امنیتی منطقه قدوس آباد ولسوالی کهسان این ولایت حمله ی مسلحانه نموده اند، که جنگ سختی میان نیروهای دولتی و طالبان صورت گرفته است.

یک منبع معتبر حکومتی که خواست از وی نام نبریم به خبرگزاری کهندژ گفت: در نتیجه این جنگ ۴ نیروی اردوی ملی جان باخته و سه سرباز پولیس نیز زخمی شده است.

وی افزود: پس از آن که طالبان بالای پوسته ی امنیتی منطقه قدوس آباد ولسوالی کهسان حمله نموده اند، نیروهای کندک حمایوی اردوی ملی به کمک نیروهای پولیس رفته اند، که در نزدیکی همان منطقه با کمین طالبان روبرو شده اند.

به گفته ی منابع خبری: در این جنگ دو تانک نیروهای اردوی ملی حریق و منهدم گردیده است.

مقام های در قول اردوی ۲۰۷ ظفر و اداره ی محلی هرات، وقوع این رویداد را به خبرگزاری کهندژ تائید میکنند.

ولسوالی کهسان از جمله مناطق مرزی در غرب ولایت هرات میباشد، که شهرک اسلام قلعه و قدوس آباد در آن منطقه موقیعت دارد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top