قرار است در یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در بادغیس امسال نهال‌ بسته غرس شود

ریاست زراعت بادغیس می‌گوید: این پروژه بیش از ۲۴ میلیون افغانی هزینه برمی‌دارد، که با تطبیق آن، شمار زیادی از باشنده‌های این ولایت نیز صاحب کار می‌شوند.

شورای ولایتی و باغداران بادغیس با خرسندی از تطبیق این پروژه می‌گویند: که ایجاد جنگلات تازه و افزایش  حاصلات پسته، به رشد اقتصادی این ولایت نیز تاثیر گذار است.

بخش زیادی از جنگل‌های پستۀ افغانستان در ولایت بادغیس قرار دارد، اما به گفته مسوولان محلی، بخش زیادی از پسته‌زارهای این ولایت در ساحات ناامن است.

مسوولان اداره زراعت بادغیس میگویند، از دو سال بدین سو طرح توسعه باغات پسته را در نقاط مختلف این ولایت  اجرا کرده اند.

عبدالتواب تائب رئیس زراعت ولایت بادغیس میگوید، که به خاطر احیاء جنگل پسته این ولایت؛ امسال ۱هزار و ۸صد هکتار زمین در قالب یک پروژه، پسته غرس می‌شود.

بگفته ریس زراعت بادغیس این پروژه در ولسوالی‌های؛ آبکمری، بالامرغاب، قادس، قلعه‌نو و مقر پسته اجرا می‌شوند، که با راه اندازی آن؛ زمینه کاری برای اضافه تر از صد هزار تن، فراهم گردیده است.

مسئولان اداره زراعت بادغیس اضافه می‌کنند، که برعلاوه پروژه احیایی جنگل پسته؛ ۸۰ هزار نهال پسته را نیز آماده کرده اند و برای متقاضیان توزیع می‌گردد.

درهمین‌حال باغداران و برخی اعضای شورای ولایتی بادغیس از تطبیق این پروژه خرسند هستند.

امید الفت مسول انجمن باغداران آبکمری میگوید: که با ایجاد جنگلات تازه پسته در این ولایت میزان تولید پسته افزایش یافته و اقتصاد مردم این ولایت نیز رونق می‌یابد.

براساس آمارهای ریاست زراعت ولایت بادغیس؛ تاحالا ۳ هزار هکتار زمین از جنگلات پسته‌ی بادغیس دوباره احیاء شده و نیز ۵ هزار جریب زمین هم باغات شخصی پسته نیز احداث شده است.

حاصلات پسته بادغیس در سال گذشته ۵۰ درصدی افزایش داشته است، اما بهای این محصول در بازار محلی به شدت رو به کاهش است.

باشنده‌گان بادغیس، دلیل کاهش نرخ پسته را در بازارهای این ولایت، فروش آن توسط طالبان عنوان می‌کنند، که در «بازارهای سیاه(غیرقانونی) به قیمت بسیار اندک عرضه می‌شود.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top