پيوستن يك گروه 9 نفري مخالفان مسلح به دولت

ده تن از افراد وابسته به گروه طالبان در ولايت هرات به پروسه صلح پيوستند. مقامات محلي در اين ولايت ميگويند: اين افراد امروز به سرگروهي عبدالصبورازساحه بند سبزك ولسوالي كرخ هرات بادولت يكجا شده و سلاح دست داشته خود را به زمين گذاشتند.

يك گروه 9 نفري ازمخالفين دولت ازجمله افراد ملا غوث الدین سرگروه مسلح مخالف دولت كه در قریه زرمت و ساحات بند سبزک ولسوالی کرخ هرات فعالیت های ضد دولتی داشتند، به پروسه صلح پیوستند.

اصيل الدين جامي معاون ولايت هرات ميگويد: اين گروه 9 نفري مخالفان دولت با 7 ميل سلاح كلاشينكوف با دولت يكجا شدند.

وي افزود: اين افراد وعده سپردند تا ساير همدستانشان را تشويق نمايند تا از جنگ دست كشيده و به پروسه صلح تسليم شوند.

مقامات محلي درولايت هرات ميگويند: ازشروع برنامه صلح تا اكنون 59 گروپ ازمخالفين مسلح كه شمارشان به 674 تن ميرسد ازجنگ دست كشيده وبا دولت يكجا شده اند كه ازشروع سال 1391 به تعداد 213 نفردرغالب 19 گروپ به پروسه صلح پيوسته اند.

بنا به اظهارات معاون والي هرات: با تسليم شدن اين افراد امنيت در ساحات ولسوالي كرخ كه يكي ازامن ترين مناطق هرات نيزبشمارميرود، بهتر خواهد شد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top