کمک مواد غذایی برای بیش از 1500 خانواده در فراه

برای بیش از یک هزار و پنجصد خانواد در ولایت فراه کمک های مواد غذایی صورت گرفت. این کمک ها پس از سرازیر شدن سیلاب و طوفان شدید در این ولایت، امروز از سوی اداره محلی و موسسه WFP توزیع گردید.

جواد افغان سخنگوی والی فراه می گوید: برای 1518 خانواد که از از اثر سیلاب ها و طوفان دراین ولایت خساره دیده بودند، امروز مواد غذایی کمک گردیده است.کمکهای غذای در فراه

او می گوید: برای هر خانواد 200 کیلوگرام گندم، 16 کیلو گرام روغن، 14 کیلو گرام نخود و 2 کیلو گرام نمک توزیع گردید.

به گفته سخنگوی والی فراه: این کمکها از سوی اداره محلی و موسسه دبلیو اف پی توزیع شده است.

افغان گفت: این خانواده ها با خرسندی از کمک های اداره محلی و از موسسه های کمک کننده، همچنان می خواهند تا کمک های بیشتری به آنان صورت گیرد.

وی افزود: که والی فراه اطمینان داد که کمک های بیشتری برای آنان از سوی موسسه های متذکره جمع آوری خواهد کرد.

نزدیک به یک ماه پیش طوفان شدید توام با باراش باران در ولایت فراه صد ها جریب زمین زراعتی را از بین برده و در کنار آن ده ها راس مواشی را هلاک ساخته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top