ازشروع فصل سرما 52 فرد معتاد درولایت هرات جانهای شان را ازدست داده اند

سردی بیش از حد زمستان سال روان باعث مرگ 52 تن ازمعتادین به مواد مخدر دراین ولایت گردیده است. مقامها میگویند: ازطی دوماه گذشته آمارمرگ ومیر معتادین این ولایت به 52 تن رسیده است که این وضع نگران کننده میباشد. درهمین حال مسئولان کمیسیون حقوق بشر حوزه غرب با ابراز نگرانی از وضعیت معتادین بی سرپناه در این ولایت مسئولین را متهم به سهل انگاری در قسمت جلوگیری از توزیع مواد مخدر در بین معتادین کرده اند.

منطقه کمرکلاغ در شمال شهر هرات مرکز تجمع اصلی معتادین میباشد که شمارزیادی ازمعتادین دیگرولایات کشورنیزدراین منطقه مسکن گزیده اند.

گفته میشود: چندین زن وکودک معتاد نیز دربین این معتادین وجود دارد.فوت شدن 52 معتاد درهرات

فضل الحق انوری سارنوال بخش نظارت برارگانهای کشف وتحقیق ولایت هرات میگوید: آماری را که بنزد آنها ثبت گردیده است، ازاول زمستان سال روان تا به اکنون 52 تن ازمعتادین براثرسرمای شدید دراین ولایت جانهایشان را ازدست داده اند.

وی افزود: این افراد که خیابان گرد بوده اند درمناطق مختلف هرات ، براثرنبود سرپناه ازبین رفته اند.

درهمین حال محمد رفیق شیرزی مدیراداری شفاخانه حوزه وی هرات میگوید: ازشروع سرما تا به اکنون 12 واقعه فوتی افراد معتاد دراین شفاخانه به ثبت رسیده است.

ازسوی دیگر سید عبدالقادررحیمی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر حوزه غرب گفت: افراد معتاد درسه مرکز درشهرهرات تجمع دارند که ازشروع فصل سرما هیچ نهادی برای آنها کمکی انجام نداده است.

وی افزود: نیروهای امنیتی درقسمت فروش مواد مخدر برای افراد معتاد توسط پرچون فروشان سهل انگاری میکنند و این روند باعث نگرانی آن کمیسیون گردیده است.

شماری ازافراد معتاد در منطقه کمرکلاغ درشمال شهرهرات نیز میگویند: برخی ازافراد پولیس زمانیکه رخصتی میگیرند وقصد رفتن به خانه های شان را دارند، شبانگاه به آن منطقه آمده و پول واشیای گران قیمتی را که معتادین با خود دارند، ازآنها میگیرند.

غفورکه ازولایت شمالی چاریکارمیباشد ازدولت میخواهد: تا بروضع زندگی آنها توجه نموده ، برایشان مواد خوراکی،پوشاکی تهیه نماید و جلو افراد خودسررا که باعث آزاروعزیت آنها میشوند را بگیرد.

درهمین حال عبدالروف احمدی سخنگوی پولیس هرات میگوید: معتادین درولایت هرات باعث بروز مشکلات عمده گردیده اند که حتی موجب تکالیف برای نیروهای پولیس  گردیده است.

به گفته ی احمدی: افراد معتاد که مریض پنداشته میشوند، بخاطربه دست آوردن مواد مخدر،همواره دست به سرقت اموال مردم دراین شهر دست میزنند که یک نگرانی عمده برای پولیس وشهروندان هرات میباشد.

سخنگوی پولیس هرات گفت: پولیس طی دوماه گذشته بیشتر ازصد تن از پرچون فروشان مواد مخدررا ازسطح شهر و ولسوالی های ولایت هرات دستگیر نموده، که دوسیه های نسبتی شان محول ارگانهای عدلی وقضایی گردیده است.

شماری ازشهروندان هرات میگویند: بارش برف در روزهای گذشته در هرات، زنده گی معتادین بی سرپناه را با مشکل روبرو ساخته واگر دولت به این موضوع توجه نکند، احتمال تلفات بیشترازاین نیز میرود.

گفته می شود هم اکنون بیشتر از 70 هزار معتاد در ولایت هرات زندگی میکنند که ۱۵ در صد آنان را زنان و کودکان تشکیل داده واکثریت بی سرپناه وازولایت دیگر افغانستان میباشند،اما این ارقام تا هنوز ازسوی کدام اداره ونهاد بصورت دقیق تائید نگردیده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top