استقبال مردم هرات از فرارسیدن سال نو

جشن نوروز از جمله عنعنات و رسوم ديرينه كشور ما است كه درولايات مختلف به اشكال گوناگون باشکوهمندی خاص از آن تجليل ميگردد. ولايت هرات نيز از اين امرمستثنا  نبوده وهمه ساله با فرار رسيدن نو روز، هراتيان به گونه ويژه اي با بلند نمودن علم مبارک در جوار زیارت سلطان میرعبدالواحد شهید از اين روزها پذيرايي مي كنند.

مراسم تجلیل از اولین روز سال نو، همه ساله در ولایت هرات به صورت با شکوه از سوی مردم و مسئولین دولتی برگزار شده و با پیروی از رسم کهن جهنده بالا، بهار را آغاز مینمایند.

Picture8

درهرات نمودهای سنتی نوروز، اگرچه در سالهای اخیر تا اندازه ای رنگ باخته است، ولی کم و بیش نمودهای از آن به چشم می خورد که تجلیل چهارشنبه سوری (چهارشنبه آخر سال) از آن جمله است.

Picture9

چيدن سفره هفت سين كه در گذشته ها به ندرت در هرات مشاهده ميشد و از عنعنات و رسم کهن آریایهاست ، نيز اخيرا در برخي از خانواده هاي هراتي در روز اول سال نو ، بويژه قبل از تحويلي سال نو سفره اي كه با انواع و اقسام ميوه جات و لوازمي كه حرف اول اسم ان با (س) شروع ميشود، مزين نموده و تمام اعضاي فاميل دورا دور اين سفره مينشينند و منتظر تحويلي ساعت سال نو ميمانند.

Picture7

شماری از زنان ومردان هرات ميگويند: كه سيزده بدر از جمله عنعنات بسيار ديرينه هراتي است كه عمدتا در اين روز زنان و دختران  به دامن صحرا ميروند.

به گفته آنان: دختران دم بخت ، تار علفي را  هفت گيره ميزنند و با بستن هر گيره نيت ميكنند تا به ارزوي شان برسند و تلاش ميكنند تا گيره ها را با مهارت خاص بسته نمايند تا مبادا گيره سبزه پاره شود و خداي نخواسته به مراد دل شان نرسند.

هرچند تعطيلي عمومي و دولتي در افغانستان بمناسبت سال نو فقط روز اول سال نو است، ولي در ولايت هرات رواج است كه چهارشنبه اول سال و سیزدهم نوروز نیز، فعالیت های تجاری و کسب و کارهاي شخصي ، عملاً تعطیل ميگردد و مردم به تفریحگاه ها و دامان طبیعت می روند.

چهار شنبه اول سال نیز روزی است که در کنار روز اول نوروز , مردم افغانستان به تفرجگاه ها می روند و از این روز تجلیل به عمل می آورده و اکثر خانواده ها باگرمی به طرف تفریحگاه ها رفته و در کنار خانواده های شان از این روز به خوشی تجلیل میکنند.

تخت سفر ، کرخ ، پل مالان ، پل پشتو ، باغ ملت ، بند شابد ، پل هاشمی ، میر داودآقا ، باغ زنانه و خواجه چهارشنبه از جمله تفرجگاه های هستند که شهریان هرات در آنجا می روند و روزخودرا درهوای تازه سپری میکنند.

Picture4

 مردم هرات در حالی به استقبال سال نو میروند، که تدابیر امنیتی از سوی نیروهای امنیتی ، در این ولایت به شدت گرفته شده است.

گفته میشود : صدها تن پلیس امنیتی بخاطر امنیت شهریان هرات در تمام شهر و تفرجگاه ها گماشته شده اند.

Picture1

شهروندان هرات در حالی به استقبال سال نو میروند که قراراست تا شانزدهم ماه حمل سال جدید خورشیدی، انتخابات ریاست جمهوری وشوراهای ولایتی درسراسرکشور برگذارگردد و این روزها کمپاین ها و مبارزات انتخاباتی به شدت درشهرها ولسوالی ها سراسرافغانستان به صورت جدی ورقابت های تنگاتنگ جریان دارد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top