افزایش ۳۰ درصدی صادرات در سال ۱۳۹۹ در ولایت هرات

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات از افزایش ٣٠ درصدی صادرات در این ولایت در سال ١٣٩٩ نسبت به سال ١٣٩٨ خبر می‌دهد.

به گزارش دیپارتمنت صادرات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، صادرات محصولات حیوانی، میوجات خُشک، نباتات طبی و محصولات صنعتی در سال ١٣٩٨ به مقدار نزدیک به ۴٩ هزار تُن و ارزش بیشتر از هفتاد میلیون دالر آمریکایی به بیرون از افغانستان صادر شده است.

در این گزارش آمده که هم‌چنان در سال ١٣٩٩ به مقدار نزدیک به ۶۵ هزار تُن و ارزش نزدیک به ٧۶ میلیون دالر آمریکایی، محصولات فوق از طریق اتاق ولایتی هرات به بیرون از افغانستان صادر شده است.

آمار فوق افزایش ٣٠ درصدی صادرات از طریق اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد که در مجموع ١۶ هزار تُن و به ارزش بیشتر از ۵ میلیون دالر آمریکایی افزایش صادرات وجود داشته است.

مسوولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری تاکید دارند که با وجود همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان خوش‌بختانه صادرات محصولات و فرآورده‌های کشور امیدوار کننده بوده است.

آنان تاکید دارند که بیشترین صادرات را زیره‌سبز، تُخم‌تربوز، شمش‌سُرب و کشمش داشته است.

این مسوولان می‌گویند در تحقیقات آنان نشان می‌دهد که هر چقدر محصولات و فرآورده‌های زراعتی افغانستان بیشتر باشد، بازار آن در سطح جهانی وجود دارد و این یک نقطه‌ی امیدوار کننده است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top