انفجار در هرات؛ هشت کشته و ۵۳ زخمی

درنتیجه‌ی انفجار یک موتر بم در هرات، ۸ تن جان باخه و ۵۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

مقام‌های محلی درهرات می‎‌گویند حوالی ساعت نُه شب‌گذشته یک موتر نوع فلانکوچ مملو از مواد انفجاری، در مقابل حوزه چهاردهم شهر هرات در منطقه‌ی موسم به محل قندهاری‌ها انفجار داده شده است.

سید عبدالوحید قتالی والی هرات می‌گوید در نتیجه این انفجار ۸ تن جان باخته‌اند و ۵۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

وی افزود از اثر این انفجار ده‌ها خانه‌ی مسکونی تخریب و خسارات هنگفت مالی به مردم منطقه وارد شده است.

از سوی هم محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست صحت عامه هرات می‌گوید کشته و زخمی شده‌گان این رویداد که شامل اطفال، زنان، مردان و شماری از نظامیان بوده است، توسط تیم‌های هرات آمبولانس به شفاخانه حوزه وی هرات منتقل شده‌اند.

وی افزود وضعیت ده تن از زخمی شده‌گان این رویداد، از سوی داکتران معالج وخیم گزارش شده است.

عملیات امداد رسانی برای بیرون کشیدن کشته و زخمی شده‌گان این رویداد از زیر آوار تا سحرگاه ادامه داشت.

مسوولیت این انفجار را تا اکنون کسی به دوش نگرفته است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top