بازداشت دوتن به اتهام اکمال اسلحه ومهمات برای تروریستان ومخالفین دولت درهرات

مقامات محلی درهرات  از بازداشت دوتن به اتهام سازماندهی حملات مسلحانه – همکاری با مخالفین مسلح و اکمالات گروپ های جنایتکار در این ولایت خبر دادند.

به گفته آنان: این دوتن زمانی که میخواستند سلاح ومهات انفجاری را به دسترس تروریستان ومخالفین مسلح دولت قراردهند  با سلاح ومهمات ازسوی منسوبین ریاست امنیت ملی هرات بازداشت شدند.

محی الدین نوری سخنگوی والی هرات روزشنبه دریک نشست خبری درریاست امنیت ملی هرات گفت: افراد بازداشت شده اعتراف نموده اند که برای مخالفین مسلح دولت و اختطافگران سلاح ومهمات انفجاری را تهیه و اکمال می نمودند.

به گفته سخنگویی والی هرات ؛ ازنزد این دوتن مقداری سلاح ومهمات نیز بدست آمده است.

مقامات محلی هرات میگویند: با دستگیری این دوتن سرنخ های را بدست آورده اند که عنقریب منجر به دستگیری افراد خرابکار دیگر دراین ولایت خواهد شد.

به گفته این مقامات این افراد باشند گان ولایت هرات هستند که با طالبان درمناطق جنوبی کشور درارتباط بودند.

مقامات امنیتی در هرات میگویند: با دستگیری این افراد از چندین حمله تروریستی و اختطاف  در این ولایت جلوگیری شده است.

گروه طالبان تا به حال در این زمینه اظهار نظری نکرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top