تروریک تن ازباشنده گان شهرهرات

افراد مسلح ناشناس یکتن ازباشنده گان شهرهرات را به ضرب گلوله به قتل رساندند. این حادثه حوالی ساعت 3 بعد ازظهرامروزدرمنطقه نوآباد فرقه شهرهرات بوقوع پیوست.

یک مقام امنیتی که خواست نامش فاش نگردد گفت: این فرد که زلمی نام دارد، حوالی ساعت 3 بعدازظهرامروزدرمنطقه نوآباد فرقه شهرهرات ،هدف تیرباران دوفرد مسلح ناشناس قرار گرفت وکشته شد.

وی افزود: افراد مسلح ناشناس بعد ازوقوع این حادثه ازمنطقه متواری شده اند، که تلاش نیروهای امنیتی جهت گرفتاری آنها جریان دارد.

به گفته منبع: تحقیقات اولیه نشان میدهد که این واقعه بمنظورخشونتهای فامیلی صورت گرفته است.

مسئولیت این حادثه را تا به حال کسی به عهده نگرفته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top