توزیع بیشتر از ۳۵۰ میلیون افغانی برای رُشد زراعت از سوی صندوق انکشاف زراعتی در هرات

صندوق انکشاف زراعتی در ولایت هرات در سال گذشته بیشتر از ۳۵۰ میلیون افغانی را برای کشاورزان و زراعت‌کاران به خاطر رُشد زراعت و مال‌داری در این ولایت توزیع کرده است.

داکتر ایمل آرمان رییس هیات عامل صندوق انکشاف زراعتی در کشور می‌گوید دفتر آنان به خاطر حمایت از زراغت در افغانستان ایجاد شده و اکنون در بیشتر ولایت‌های کشور نماینده‌گی دارد.

وی می‌گوید در سال گذشته دفتر ولایتی آنان ۳۵۸ میلیون افغانی برای رُشد زراعت و مال‌داری توزیع کرده است.

داکتر آرمان افزود در سال‌های گذشته رُشد زراعت در افغانستان ۲٫۲ فیصد بود و از سال‌های ۲۰۱۳ به این‌سو رُشد زراعت در افغانستان به ۱۳ فیصد رسیده است و اکنون نیز در حال انکشاف است.

صندوق انکشاف زراعتی در سال ۱۳۸۹ از سوی کشور آمریکا در افغانستان راه‌اندازی گردید و در سال ۱۳۹۱ رسماً کار خویش را در افغانستان آغاز کرد و اکنون در بیشتر ولایت‌ها نمایندگی رسمی دارد.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top