توزیع کمک نقدی برای پنج‌هزار خانواده در حوزه غرب کشور

کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان برای خانواده‌های که از جنگ‌ها و خُشک‌سالی‌ها متاثر شده‌اند، کمک مالی کرد.

وحیداحمد عنایت نماینده کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان در ولایت هرات می‌گوید قرار است طی چند روز آینده برای پنج‌هزار خانواده بیجا شده داخلی در حوزه غرب کشور کمک نقدی صورت گیرد که امروز برای پنج‌صد خانواده در هرات از این کمک‌ها توزیع خواهد شد.

او گفت برای هر خانواده مبلغ ۲۶۵ دالر آمریکایی توزیع می‌گردد و این خانواده‌ها پس از سروی شامل لیست شده‌اند.

در همین حال محمدرفیق نیرومند رییس امور مهاجرین و عودت کننده‌گان در ولایت هرات می‌گوید این کمک‌ها می‌تواند مشکلات بیجاشده‌گان را حل سازد و زمینه‌ی را فراهم کند تا این خانواده‌ها به مناطق اصلی‌شان برگردند.

شماری از بیجاشده‌گان داخلی در ولایت هرات از این کمک‌ها ابراز خرسندی کرده و می‌گویند در این زمان که سرما نیز جان آنان تهدید می‌کند، یک کمک خوب برای آنان است.

در هفته‌های پسین هم‌زمان با کاهش کمک‌ها و سرد شدن هوا، زنده‌گی آواره‌گان جنگ و خُشک‌سالی در هرات دشوار شده است حتی شماری از این خانواده‌ها به علت گرسنه‌گی و ناداری، کودکان‌شان را به فروش رسانیده‌اند.

 

کانال تل‌گرام کهندژ

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top