جان باختن شش نیروی اردوی ملی و زخمی شدن سه تن بر اثر انفجار ماین کنار جاده ی در مرز میان ولایات فراه و نیمروز

در نتیجه انفجار ماین کنار جاده ی در مرز میان ولایت های نیمروز و فراه شش تن از نیروهای اردوی ملی جان باخته و سه تن دیگر شدیدآ زخمی شده اند.

این رویداد حوای ساعت ۶:۰۰ شام پنجشنبه در منطقه موسوم به پای منار در مربوطات ولسوالی خاشرود که مرز میان ولایات فراه و نیمروز را تشکیل به وقوع پیوسته است.

منابع معتبر که میخواهند از آن ها نام نبریم به خبرگزاری کهندژ میگویند: نیروهای کندک شش اردوی ملی، در حال اکمالات پوسته های اردو در مربوطات ولسوالی خاشرود بوده اند، که موتر رنجر حامل شان با ماین کارگذاری شده در کنار سرک برخورد کرده است.

به گفته ی منابع: در نتیجه این رویداد یک افسر و پنج سرباز اردوی ملی جان باخته و سه تن دیگر شدیدآ زخمی شده اند.

یک منبع در کندک شش اردوی ملی فراه با انتقاد از بی توجهی مسئولان قول اردوی ۲۰۷ ظفر میگوید: در حالیکه این رویداد ساعت ۶:۰۰ عصر پنجشنبه به وقوع پیوسته و آن ها برای انتقال زخمی های عاجل تقاضای طیاره کرده اند، اما تا حوالی ظهر روز جمعه به خواست شان رسیده گی نشده است.

مقام های در قول اردوی ۲۰۷ ظفر در این مورد اطلاعات شان را با رسانه ها شریک نمیسازند و میگویند: که این نیروهای مربوط به قول اردوی ۲۱۵ میوند میباشند.

هرچند منابع در ولایات فراه و نیمروز میگویند: این ماین به تازه گی از سوی گروه طالبان در آن منطقه کار گذاری شده بود. اما گروه طالبان تا اکنون در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top