جان باختن ۵ نیروی دولتی در نتیجه ی حمله گروهی طالبان بالای یک پوسته اردوی ملی درهرات

بر اثر حمله ی گروهی طالبان بالای یک پوسته ی امنیتی اردوی ملی در ولسوالی شیندند هرات، ۵ تن از نیروهای اردوی ملی جان باخته، ۳ تن زخمی شده اند و پوسته مربوطه به دست طالبان سقوط کرده است. همچنان در این جنگ دو طالب کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

گروهی از طالبان مسلح نیمه های شب گذشته بالای پوسته ی قلعه دختر در ولسوالی شیندند هرات حمله کردند، که به گفته ی شاهدان عینی منطقه، جنگ سختی میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح تا سحرگاه جریان داشت.

منابع خبری به میگویند: سرانجام در جریان این جنگ ۵ تن از نیروهای اردوی ملی جان باخته، ۴ تن زخمی شده و پوسته به دست طالبان سقوط کرده است.

یک منبع که خواست از وی نامی نبریم به خبرگزاری کهندژ گفت: این پوسته مربوط به نیروهای اردوی ملی بوده و طالبان مسلح تمامی سلاح و مهمات پوسته ی مذکور را با خود برده اند.

وی افزود: دراین جنگ نیز دو طالب کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

منابع در قول اردوی ۲۰۷ ظفر وقوع این رویداد را به خبرگزاری کهندژ تائید میکنند.

این درحالیست که چند شب قبل یکی دیگر از پوسته های اردوی ملی در همین منطقه هدف حمله ی گروهی طالبان قرار گرفت، که در آن رویداد نیز ۸ نیروی اردوی ملی جان باختند، سه تن زخمی و پوسته ی مذکور به دست طالبان سقوط کرد.

ولسوالی شیندند، یکی از نا امن ترین ولسوالی های هرات به شمار میرود، که همواره گواه جنگ و درگیری ها میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح بوده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top