زخمي شدن سه فرد ملكي درنتيجه يك انفجار درولايت هلمند

براثريك انفجاردرولايت هلمند سه فرد ملكي زخمي شده اند. اين انفجار حوالي ساعت7:00 شام گذشته درمركز شهرلشگرگاه به وقوع پيوسته است.لشكرگاه

مقامهاي امنيتي درولايت هلمند ميگويند: سه فرد ملكي درنتيجه انفجار ماين درآن ولايت زخمي شده اند.

احمدفواد عسكري سخنگوي قوماندان امنيه ولايت هلمند گفت: سه حلقه ماين كه درداخل يك بوجي دروسط بلوارجاي سازي گرديده بود، حوالي ساعت 7:00 شب گذشته درمركز شهرلشكرگاه انفجارنمود، كه باعث زخمي شدن سه فرد ملكي گرديد.

وي افزود: اين رويداد درچوك ترافيك شهرلشكرگاه مركز ولايت هلمند به وقوع پيوسته است.

سخنگوي قوماندان امنيه هلمند ميگويد: داكتران وضعيت زخمي شده گان اين حادثه را رضايت بخش توصيف نموده اند.

مقامهاي امنيتي ميگويند: تا به حال به اتهام اين رويداد كسي  دستگيرنشده وتحقيقات نيروهاي كشفي به منظورشناسايي وبازداشت اين قضيه جريان دارد.

مسئوليت اين انفجاررا تا به حال كسي به عهده نگرفته است.

هلمند ازجمله بزرگ ‌ترین ولايات افغانستان به شمار می‌رود،که در جنوب‌غربی كشور قرار دارد و از سمت جنوب با كشورپاکستان همسایه ‌است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top