ساختمان انجمن تنظيم آب ولايت غور به ارزش نزديك به دوصد هزاردالرآمريكايي به بهره برداري سپرده شد

به ارزش نزديك به دوصد هزاردالرآمريكايي تعمير ساختمان انجمن تنظيم آب درولايت غور اعماروبه بهره برداري رسيد.مسئول اداره آبياري غورميگويند: با افتتاح اين ساختمان مشكلات مهارآبهاي درياي هريرود درآن ولايت نسبت به گذشته كمترخواهد گرديد.افتتاح تعمير درولايت غور

مسئولان محلي درولايت غور ازاعمار وبهره برداري ازساختمان انجمن استفاده کنندگان آب کانال پوزه لیچ – سیاسنگ به درآن ولايت خبرميدهند.

محمد امین وکیل رئیس حوزه دریایی هریرود درولایت غورمی گوید: این تعمیر در 10 کیلومتری شرق چغچران در قریه پوزه لیچ علیا اعمار گردیده است.

وي افزود:هزينه ي مصرفي اين ساختمان 195 هزار دالر امریکایی ميباشد، كه 70 در صد آن از سوی بانک انکشاف آسیایی و 30 در صد بودجه آن از طرف بانک اسلامی پرداخته شده است.

رئيس حوزه دريايي هريرود درولايت غورگفت: این تعمیر به منظور تنظیم بهتر آب کانال پوزه لیچ – سیاسنگ با زيربناي به مساحت 2 هزار متر مربع ساخته شده است، که دارای 3 اتاق کار، یک اتاق محافظان، آشپزخانه، تشناب، دهلیز، پارکینگ سرپوشیده وسایط و ديواراحاطه وي میباشد.

آقای وکیل می گوید: انجمن استفاده کنندگان آب کانال پوزه لیچر- سیاسنگ به منظور اداره درست آب، درحال حاضر یک عراده موتر دمترک ، یک عراده اسکواتور، یک عراده لودر و 6 عراده موتر سایکل را نیز در اختیار دارد.

گفته ميشود: نقش اين انجمن درقسمت مهارآبهاي دريايي هريرود درولايت غور، به منظورآبياري زمينهاي زراعتي آن ولايت موثربوده وبه گفته مسئولان محلي غور،تلاش ميگردد تا درآينده اين انجمن با امكانات وتجهيزات بيشتري مجهزواكمال گرددند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top