طوفان شدید در نیمروز شهر زرنج را به تعطیلی کشاند

مقامات محلی درولایت نیمروز میگویند: به دلیل وزش  توفان و گردوغبار شدید درشهرزرنج مرکز این ولایت ، حالت اضطرار اعلام گردیده  و دولت ادارات دولتی و مکاتب را تا اطلاع بعدی تعطیلی عمومی اعلان نموده است.

 به گفته مقامات محلی در نیمروز ؛ توفان ازشام دیروز  آغاز شده و تاعصر امروزسه شنبه ادامه داشته است.

محمد قاسم خدری معاون والی نیمروز گفت: بدلیل ادامه توفان شدید و شدت وزش باد وگردو غبار درشهر زرنج تمامی ادارات دولتی وغیردولتی امروز تعطیل شدند.

‫وی گفت: مقام ولایت نیمروز به منظور جلوگیری ازوقوع حوادث ؛ و وارد شدن تلفات جانی ومالی به مردم حالت اضطرار دراین شهر اعلان نموده و تمامی مراکز دولتی وغیر دولتی را تعطیل نمودند.

درهمین حال مقامات امنیتی دراین ولایت میگویند: تاکنون خبری ازتلفات وخسارات ناشی ازاین توفان برایشان نرسیده است.

عبدالجبارپردلی فرمانده امنیه ولایت نیمروز گفت: همه ساله از این دست توفان درولایت نیمروز به وقوع میپیوندد و یک امر معمول است.

درهمین حال مقامات محلی نیمروز میگویند: طبق سنجش هواشناسی این ولایت ؛ سرعت توفان حدود 85  کیلومتر درساعت برآورد شده است.

به گفته مقامات محلی درنیمروز: بادهای موسوم به 120 روزه همه ساله دراین ولایت وسایرولایات غربی ازجمله هرات میوزد که باعث بلند شدن گروغبارشدید میگردد.

گفته میشود: این اولین مرتبه است که درولایت نیمروز به دلیل وزش توفان شدید مراکز رسمی دولتی و غیر دولتی رخصتی اعلان میگردد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top