كشته وزخمي شدن دوسربازپوليس ملي درنتيجه حمله طالبان بالاي پوسته ي امنيتي درهرات

درنتيجه حمله گروه طالبان بالاي يك پوسته امنيتي 2 سربازپوليس ملي كشته وزخمي شده اند. اين حادثه روزگذشته درولسوالي غوريان ولايت هرات به وقوع پيوسته ا ست.كشته وزخمي شدن سربازان پوليس درولسسوالي غوريان هرات

خبرهاي رسيده ازولسوالي غوريان حكايت گرآن است كه گروهي ازطالبان مسلح روزگذشته بالاي يك پوسته امنيتي حمله نموده اند.

مقامهاي امنيتي درهرات ميگويند: اين حادثه درمنطقه خط آهن ولسوالي غوريان به وقوع پيوسته است كه درنتيجه يكتن ازسربازان پوليس  ملي كشته ويكتن ديگرزخم برداشته است.

يك افسرپوليس درولايت هرات كه خواست نامي ازوي نبريم گفت: اين حمله مسلحانه ازسوي شماري ازافراد وابسته به ملا غلام حيدر كه يكي ازجمله قوماندانان مخالف دولت درآن ولسوالي ميباشد صورت گرفته است.

وي افزود: پس ازاين رويداد نيروهاي كمكي به منطقه اعزام شده اند وافراد وابسته به طالبان ازمحل رويداد فرار نموده اند.

گروه طالبان تا به حال دراين مورد ابرازنظري نكرده اند.

ولسوالي غوريان درغرب شهرهرات موقيعت دارد كه با كشورايران وولسوالي هاي شيندند وكهسان هم مرزميباشد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top