كشته وزخمي شدن 5 شاگرد مكتب براثرانفجارماين درولايت فراه

براثريك انفجار درولايت فراه دو طفل كشته وسه تن ديگرزخمي شده اند. مقامهاي محلي درآن ولايت ميگويند: اين حادثه حوالي ساعت 11:30 دقيقه قبل ازظهرامروز درولسوالي پشت رود آن ولايت بوقوع پيوسته است.كشته شدن اطفال درفراه

مقامهاي محلي درولايت فراه ميگويند: درنتيجه انفجار يك ماين درآن ولايت 2 طفل كشته و3 تن ديگر زخمي شده اند.

عبدالرحمن ژوندي سخنگوي والي فراه ميگويد: اين حادثه درپيش روي يك مكتب در قريه مساو كه مربوط به ولسوالي پشت رود ولايت فراه ميشود، زماني به وقوع پيوسته است.

وي افزود:ماين متذكره به تازه گي درزيريك پلچك كارگذاري شده بود، كه دروقت رخصتي شاگران مكتب انفجارنمود.

سخنگوي والي فراه ميگويد: و  ضعيت زخمي شده گان اين حادثه ازسوي داكتران وخيم گزارش شده است.

با اينكه مسئولان گروه طالبان را متهم اصلي كارگذاري ماينهاي كنار جاده اي ميدانند، اما تا به حال مسئوليت اين حادثه را كسي به عهده نگرفته است.

كارگذاري ماين هاي كنارجاده ي يكي ازتاكتيك هاي جنگي طالبان به شمارميرود كه به گفته مسئولان كميسيون حقوق بشري بيشترين تلفات افراد ملكي دركشور براثرانفجارماين هاي كنارجاده ميباشد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top