مقام اول مديريت سالم حمايت ازسرمايه گذاري ها درسطح كشور براي اداره آیسا درحوزه غرب اختصاص يافت

اداره آیسا یا حمایت از سرمایه گذاری هاي حوزه غرب درسطح كشورمقام اول را گرفت.مسئولان اين اداره ميگويند: اخیرا بعد از ارزیابی وکنترول کارکرد زون های هفتگانه کشور، ازجانب ریاست عمومی اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان آیسا، ریاست زون غرب – هرات بعنوان اداره برتر در مقایسه به دیگر حوزه های کاری اعلان ومورد تقدیرمعنوی ومادی قرار گرفته است.آيسا درهرات

تطبیق پلان های طرح شده ، ارایه خدمات به موقع به سرمایه گذار ها در بخش صدور جواز،برخورد سالم با مراجعین، تامین ارتباطات با ادارات دولتی وموسسات ،تدویر کنفرانس ها، نشست ها جهت حل مشکلات سرمایه گذار ها وشفافیت در امور مالی از مواردي ميباشد كه به گفته ي : مسئولان محلي آيسا اين اداره را به جایگاه نخست قرار داده است.

شفیق احمد احمدی رئیس اداره آیسا در زون غرب کشور می گوید : ریاست عمومی حمایه سرمایه افغانستان اخیرا در یک برنامه سه روزه تمام روسای حوزه وی را جهت گزارش دهی ازکارکرد وچگونگی فعالیت های شان به مرکز فرا خوانده که در نتیجه آن بعد از ارزیابی ، رياست عمومي آیسا ، اداره حمايت ازسرمايه گذاري هاي هرات مقام اول ، مزار شریف دوم وکندهار در جایگاه سوم قرار گرفته اند.

وی افزود: ریاست عمومی اداره حمایه سرمایه گذاری افغانستان بادر نظر داشت برنامه مکافات ومجازات که سبب رشدوانکشاف یک اداره می گردد، این برنامه راپیاده نموده است.

آقای احمدی: ضمن ابرازخرسندي وقدرداني ازمقامات اداره مركزي ،برنامه مکافات ومجازات را بر کیفیت وتحقق اهداف وبرنامه های اداری ادارات اثر گذار دانست.

درهمين حال عبدالستار الکوزی آمرسرمایه گذاری اداره آیسا در زون غرب: روند جلب وجذب سرمایه گذاری ها در این حوزه را رضایت بخش خوانده ميگويد: برنامه های را روی دست دارند،تا در آستانه سال 1393 سهولت های بیشتر جهت سرمایه گذاری در سکتور های مختلف از سوی دولت به مرحله اجرا قرار گیرد.

آقای الکوزی افزود: در سال روان اداره محلی هرات به همکاری مستقیم اداره مرکزی بزرگترین نمایشکاه صنایع هرات را با همکاری اتحادیه صنعتی این ولایت برگزار نمود، که مورد استقبال بی نظیر مردم قرارگرفت.

جلب وجذب سرمایه گذاری، تشویق ، حمایت ،صدور جواز سرمایه گذاری وتوزیع زمین برای جامعه سرمایه گذار از جمله ديگر برنامه های اساسی اداره حمایه سرمایه افغانستان به شمار میرود، كه مسئولان محلي اين اداره درحوزه غرب ميگويند: طي سال روان اين روند رشد قابل ملاحظه ي داشته است.

اداره آيسا يا حمايت ازسرمايه گذاري هاي زون غرب درحالي مورد تقديرقرارميگيرد كه مسئولان اين اداره ميگويند: درتلاش آن هستند تا درآينده سهولت های زیاد را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی نه تنها در پروسهء جواز دهی بلکه در سایر بخش های که بالای سرمایه گذاری تاثیر دارد با هماهنگی ادارات مختلف ايجاد نمايند، تا در سال آینده وضعیت سرمایه گذاری رشد بيشتري داشته باشد.

نبود امنیت، فساد درادارات دولتي و عدم حمايت دولت ازورود كالاهاي مشابه ازجمله عمده ترين مشكلات سرمايه گذاران دركشورعنوان ميگردد.

آگاهان امور اقتصادی تاکید دارند که اگر برای از بین بردن مشکلات در این زمینه توجه جدی صورت گیرد، در سال های آینده بهبودی قابل ملاحظه در روند سرمایه گذاری در کشور به میان خواهد آمد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top