نمايشگاه عكس تحت نام سيماي هرات ازسوي شاروالي هرات برگذارگرديد

سيماي هرات عنوان نمایشگاه عکسي است، كه ازسوي اداره شاروالي هرات به مدت يك هفته دراين ولايت برگذارگرديد. دراين نمايشگاه كه  ازسوي دفتر يون،دي، پي تمويل گرديده است، 28 عكس ازعكاسان حرفه ي و آماتورهرات به نمايش گذاشته شده است.عكس نمايشگاه سيماي هرات

مسئولان ميگويند: این نمایشگاه نتیجۀ کار وتلاش افراد حرفوی وغيرحرفوي بوده، که چالشها وپيشرفتهاي ولايت هرات را به تصويركشيده اند.

پرويزرحيمي مسئول اين نمايشگاه گفت: دراین نمایشگاه به تعداد 28 عکس به نمايش گذاشته شده است كه بيانگراشكها ولبخندها، رسوم وعنعانت، مشکلات و ناهنجاری های جامعۀ کنونی و مناطق باستاني ولايت هرات ميباشد.

رحيمي ميگويد: عكسهاي كه دراينجا به نمايش گذاشته شده است، توسط پنج تن ازافرادي عكاسي شده است كه ازموضوعات مختلف عكسبرداري گرديده است.

گفته ميشود: نمایشگاه عکس ”سيماي هرات” كه در بردارندۀ پیام های اجتماعی و نیازمندی های جامعۀ امروزی ميباشد، برای يك هفته بروي علاقه مندان وبازديدكننده گان بازخواهد بود.

لازم به ذكر است كه درمراسم افتتاح اين نمايشگاه عكس كه درخانه فرهنگ شاروالي هرات برگذار گرديده است، ازكساني كه عكسهاي شان دراين مكان به نمايش گذاشته شده است،توسط مسئولان شاروالي با اعطايي تحسين نامه تقدير گرديد.

از آثار ارائه شده درنمایشگاه عکس این هنرمدان جوان ، می توان شادی و امید را در تک تک عکس ها دید و از آن لذت برد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top