پنج تن ازافراد طالبان درولایت فراه کشته وزخمی شده اند

خبرهای رسیده ازولایت فراه حکایت ازآن دارد که در نتیجه ای درگیری میان نیروهای افغان وطالبان مسلح در ولایت فراه، 5 تن از افراد آن گروه کشته و زخمی شده اند.

مقام های امنیتی در ولایت فراه می گویند: که طالبان مسلح حوالی ساعت 5 صبح امروز بالای پوسته های امنیتی در این ولایت حمله کردند، که درگیری شدید بین نیروهای افغان و طالبان آغاز شد.1557654_242228655969580_2249196708171635738_n

جاوید کارگر سخنگوی قومندانی امنیه ولایت فراه می گوید: که در این نبرد دو طالب مسلح کشته و سه تن دیگر شان زخمی شده اند.

او می گوید: این رویداد صبح امروز در منطقه ای شاهراه نمبریک این ولایت رخ داده است.

وی افزود: این درگیری برای سه ساعت دوام داشت و هم اکنون جسد دو طالب مسلح در محل نبرد باقی مانده است.

وی افزود: که به نیروهای امنیتی افغان هیچ آسیب نرسیده است.

گروه طالبان تا به اکنون در این باره چیزی نگفته اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top