پیوستن یک گروه هفت نفری طالبان مسلح به پروسه صلح درهرات

یک گروه هفت نفری طالبان مسلح در ولایت هرات امروز به پروسه صلح پیوستند.

این افراد امروز به سرگروهی غلام سخی از ولسوالی گذره هرات دست از خشونت کشیده و در ریاست امنیت ملی سلاح دست داشته خود را به زمین گذاشتند.

به اساس اعلامیه منتشر شده از سوی اداره امنیت ملی هرات این گروه در جریان چند سال اخیر در اکثریت نا امنیها در ولسوالی گذره دست داشتند.

گفته میشود با پیوستن این افراد به پروسه صلح امنیت در ولسوالی گذره بهتر خواهد شد.

از آغاز سال جاری تا به حال 30  گروه مخالف مسلح دولت در ولایت هرات از خشونت دست کشیده و به پروسه صلح پیوستند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top