کشته شدن سه سربازخارجی ویک افغان براثرمشاجره لفظی درولایت فراه

مشاجره لفظی میان سربازان اردوی ملی ونیروهای ایساف درولایت فراه منجربه درگیری میان دوطرف گردید.گفته میشود:دراین درگیری که درولسوالی پشت رود ولایت فراه صورت گرفت،سه تن ازنیروهای ایساف ویک سربازاردوی ملی کشته ویک سربازدیگراردوی ملی زخم برداشتند.

ملا غوث الدین ولسوال پشت رود ولایت فراه درمصاحبه اختصاصی با خبرنگارکهندژ گفته است: که این درگیری حوالی ساعت 4 عصرامروزدرولسوالی نامبرده رخ داده است که درنتیجه سه تن ازسربازان آیساف ویک سربازاردوی ملی کشته ویک سربازدیگراردوی ملی زخمی گردیده است.

نیروهای ایساف تا به حال دراین ضمینه اظهارنظری نکرده اند.

باوجود اینکه درولسوالی پشت رود ولایت فراه اکثرآ نیروهای آمریکای تحت چوکات آیساف مستقرهستند. ولسوال پشت رود ولایت فراه : ازهویت نیروهای خارجی اظهار بی اطلاعی نمود.

تا به حال چندین مورد مشاجره لفظی بین نیروهای افغان وخارجی درولایات حوزه غرب منجربه درگیری میان دوطرف گردیده است که باعث کشته وزخمی شدن تعدادی ازنیروهای داخلی وخارجی گردیده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top