کشته شدن سه طالب وبازداشت شش تن دیگردرفراه

بر اثر حمله طالبان بالای یک پوسته امنیتی در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه سه طالب مسلح کشته و شش تن دیگرشان دستگیر شدند.

مقامات امنیتی در ولایت فراه میگویند: این حادثه شب گذشته در قریه شیوان ولسوالی بالابلوک فراه به وقوع پیوست.

سمونوال محمد غوث ملیار آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت فراه میگوید درگیری برای دو ساعت میان دو طرف ادامه داشت.

وی افزود: در این درگیری به سربازان پولیس ملی آسیبی نرسیده است.

بنا به اظهارات وی: طالبان با به جا گذاشتن سه کشته از منطقه فرار کردند اما شش تن دیگرشان از سوی سربازان پولیس ملی گرفتار شدند.

آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت فراه میگوید: در حال حاضر امنیت در منطقه تأمین است و ساحه تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد.

گروه طالبان تا به حال در این زمینه سکوت اختیار کردند.

مقامات امنیتی در ولایت فراه میگویند: اخیرا” شدت حملات مخالفین دولت در ولسوالیهای مربوط به آن ولایت کاهش یافته است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top