کشته وزخمی شدن 10 عضو یک خانوده براثراصابت راکت برمنزل مسکونی شان درهرات

در نتیجه ای پرتاپ یک راکت بالای خانه های مسکونی در ولایت هرات، ده تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند. گفته میشود: این رویداد شب گذشته در ولسوالی رباط سنگی این ولایت رخ داده است.

یک تن ازداکتر در شفاخانه ای هرات می گوید: که شب گذشته 6 زخمی را از اثر حادثه پرتاب راکتی از سوی نیروهای افغان به این شفاخانه انتقال داده اند.taliban video 1

منبع ادامه داد که زخمیان به صورت سطحی زخم برداشته بودند و شماری ازآنها پس ازتداوی مرخص گردیده اند.

بازمانده گان این خانواده میگویند: دو تن از اقارب آنان کشته و 8 تن دیگر زخمی شده اند.

تا هنوز معلوم نیست که این راکت ازسوی نیروهای دولتی یا طالبان بالای این خانه پرتاب شده است.

مسوولان امنیتی در هرات این رویداد را تایید می کنند اما از ارایه جزییات در این مرود خود داری کرده اند.

آنان می گویند: که تحقیقات در این باره آغاز شده است.

گفته میشود ازیک هفته بدین سو عملیاتی مشترک نیروهای افغان به هدف پاکسازی ولسوالی کشک کهنه و کشک رباط سنگی هرات درآن منطقه راه اندازی گردیده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top