کشف 5 تن مواد مخدر در هرات

مقامات در هرات میگویند از اول سال روان تا به حال بیش از 5 تن مواد مخدر را از مربوطات این ولایت کشف و عاملین آن را به ارگانهای عدلی و قضایی معرفی نمودند.

سمونوال نورخان نیکزاد سخنگوی قوماندان امنیه ولایت هرات میگوید در تازه ترین مورد مقدار 25 کیلوگرام مواد مخدر که در بین یک موتر نوع تونس جاسازی شده بود شب گذشته از دروازه ورودی شهر هرات ( میرداوود ) کشف و یکتن از عاملین آن گرفتار شد.

وی افزود فرد قاچاقچی میخواست مواد مخدر نوع تریاک را به مناطق مرزی این ولایت انتقال دهد که از سوی سربازان پوسته امنیتی میرداوود بازداشت شد.

بنا به اظهارات وی هر چند قاچاق مواد مخدر در جریان سال جاری نسبت به سالهای گذشته در هرات افزایش داشته اما بازداشت 208 تن از عاملین قضایا، تاثیر مثبتی در متلاشی شدن باندهای قاچاقچی مواد مخدر در این ولایت داشته است.

هرات با کشورهای ایران و ترکمنستان همسرحد میباشد و اغلبا” قاچاقچیان مواد مخدر را ازاین طریق به کشورهای نامبرده انتقال میدهند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top