یک سرباز افغان و هشت طالبان‌مسلح در بادغیس کُشته شده‌اند

در نتیجه‌ی درگیری میان سربازان افغان و طالبان‌مسلح در ولایت بادغیس، ۱۷ تن از طالبان‌مسلح و نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.

میرزا علی بیدار ولسوال قادس ولایت بادغیس می‌گوید شب‌گذشته چندین گروه از طالبان‌مسلح بالای پوسته‌های امنیتی در این ولسوالی حمله کرده که در نتیجه درگیری آغاز و برای پنج ساعت ادامه داشت.

آقای بیدار افزود که در این زد و خورد، هشت طالب‌مسلح کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

وی افزود که در نتیجه‌ی تیراندازی‌های طالبان‌مسلح، یک سرباز امنیتی نیز کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

ولسوال قادس ادامه داد که طالبان‌مسلح پس از پنج ساعت نبرد، از محل متواری شدند.

طالبان‌مسلح با پخش خبرنامه‌ی این رویداد را تایید کرده و گفته‌اند که در این نبرد سنگین، دو تن از افراد گروه‌شان کشته شده‌اند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top