زخمی شدن ۹ تن بر اثر یک حادثه ترافیکی در هرات

بر اثر یک حادثه ترافیکی در ولسوالی فراه رود ۹ تن زخمی شدند.

منابع خبری میگویند: این حادثه حوالی شام دیروز در مربوطات ولسوالی فراه رود، بعد از واژگون شدن یک عراده موتر مسافربری نوع ۵۸۰ به وقوع پیوست.

یک تن از داکتران کلینیک صحی ولسوالی فراه رود میگوید در این رویداد ۹ تن مجروح گردیدند که وضعیت صحی دوتن شان وخیم میباشد.

درهمین حال شاهدان عینی میگویند: این رویداد بر اثر بی احتیاطی دریور موتر مسافربری که از کابل بسوی هرات در حرکت بود، صورت گرفته است.

مسولان اداره ی ترافیک حکومت حاکم در هرات میگویند: پلانهایی به منظور کاهش حوادث ترافیکی در مسیر شاهراه های هرات روی دست دارند، که بزودی تطبیق خواهند کرد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top