احمد طارق آرین: حملات خونبار پاکستان، دسیسه های آی، اس، آی است

حملات اخیر خون‌بار و ضدبشری در پاکستان جان شماری از شهروندان آن کشور را گرفت که به یقین کشتار مردم عام در هرگوشۀ از جهان، تأثر برانگیز است.

متأسفانه مردم عام پاکستان هم‌واره قربانی سیاست‌های حمایت‌گرایانۀ آن کشور از تروریزم شده و می‌شوند. حملات اخیر که در خاک پاکستان انجام شد حکومت آن کشور، پای افغانستان را در طرح‌ریزی این حملات دخیل دانسته در حالی‌که پناه‌گاه تروریزم در خاک پاکستان بوده و این موضوع برای امریکا و همه شُرکایش به خوبی هویدا شده‌است.

چندین حملۀ تروریستی در پاکستان درحالی صورت می‌گیرد که “کنفرانس امنیتی مونیخ” به‌خاطر بحث روی تروریزم و افراط‌گرایی باحضور سران برخی کشورها به‌شمول افغانستان در آلمان برگزار می‌گردد.

پاکستان خوب می‌داند که رئیس‌جمهور افغانستان همانند قبل، صدای ملت افغانستان را یک‌بار دیگر برای جهانیان در این کنفرانس مهم امنیتی می‌رساند که در این انزجار، بار دیگر پاکستان محور شرارت و حامی تروریزم تلقی خواهد شد.

برخی از این حملات و امثال آنرا بار، بار طالبان پاکستانی عهده ‌دار گردیدند. اکنون پاکستان می‌خواهد از برگزاری “کنفرانس امنیتی مونیخ” به نفع خود بهره‌برداری کند و با طراحی حملات تروریستی و خون‌بار و کشتن مردم خود، آن کشور را قربانی تروریزم خطاب نماید تا باشد، از تیغ مخالفت کشورهای اروپایی آن هم در چنین کنفرانس مهم جهانی در امان بماند و خود را از حمایت گروه‌های تروریستی که در خاک آن کشور فعال می‌باشند، برائت دهد.

حکومت افغانستان هم‌واره در مبارزه با تروریزم بدون تفکیک تأکید کرده و در این راستا اجماع ملی و بین‌المللی را فرا خوانده است. حکومت باردیگر با نشر اعلامیۀ، برای پاکستان چنین تصریح نموده‌است.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان هم‌واره بر مبارزۀ جدی علیه همۀ گروه‌های تروریستی به‌شمول داعش تأکید نموده و تروریزم را خطر جدی و دشمن مشترک همۀ کشورها می‌داند. این گروه‌ها هم‌واره مردمان افغانستان و سایر نقاط را مورد هدف قرار داده‌ که فایق‌آمدن به این پدیده، یک اجماع منطقوی و فرا منطقوی را می‌طلبد.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی ضمن محکوم‌نمودن حملۀ تروریستی روز گذشته در زیارت‌گاه‌ صوفی‌ها در ایالت سند پاکستان که منجر به جان‌باختن و مجروحیت تعدادی از شهروندان آن کشور گردید گفت، صوفی‌ها هم‌واره ترویج‌گر صلح و اخوت بوده و تروریستان یک‌بار دیگر ثابت ساختند که به ارزش‌های اسلامی و انسانی باورمند نیستند که این اعمال شان در هیچ دین و آئین توجیه پذیر نمی‌باشد.

رئیس‌جمهور غنی معتقد است که صداقت وارادۀ عمل در زمینۀ مبارزه با تروریزم سبب خواهد شد، تا این پدیدۀ خطرناک و شوم موفق به ادامه جنایات‌بشری در هیچ کشوری نگردد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان هم‌واره صداقت و تعهد خود را در راستای تأمین صلح و ثبات و مبارزه با تروریزم ثابت ساخته، سال‌های زیادی است که قربانی‌های بی‌شماری داده‌است و انتظار دارد که کشورهای دیگر (پاکستان) نیز صداقت شانرا در جهت مبارزه با تروریزم به منصۀ اجرا قرار دهند.

نوشته: احمد طارق آرین

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

1 دیدگاه;

  1. Sosan گفته:

    شرایط برپاکستان باتحریمات آمریکا سخت شده وبیشترین مسئولیت تروریزم رابردوش این کشور انداخته اند بخاطر کم جلوه دادن تقصیرات وادامه فعالیتهای تروریستی اینباربه خودهم رحم نکرده وجان هموطنان بیگناه خویش را گرفته است لعنت برچنین سیاستی

*

*

Top