افزایش حادثات ترافیکی در هرات؛ ثبت بیشتر از ۸ هزار واقعه و کشته شدن بیشتر از ۲۰۰ تَن

مسوولان در شفاخانه‌ی مرکزی هرات می‌گویند در ابتدای سال جاری تا اکنون ۸۵۰۰ واقعه از اثر رویدادهای ترافیکی به این شفاخانه ثبت شده که در میان آنان ۲۱۷ تن فوت شده‌اند.

فرهاد افضلی مسوول بخش عاجل شفاخانه‌ی مرکزی هرات می‌گوید در ماه‌های اخیر آنان شاهد افزایش رویدادهای ترافیکی در این ولایت بوده‌اند.

او گفت تنها در ماه حمل سال جاری ۵۹۸ واقعه از اثر رویدادهای ترافیکی به ثبت رسیده است در حالیکه در ماه جدی امسال ۷۴۱ واقعه به ثبت رسیده است.

داکتر افضلی افزود که از ابتدای سال جاری تا اکنون ۸۵۰۰ واقعه در این شفاخانه به ثبت رسیده که در میان آنان ۲۱۷ تن فوت شده‌اند.

در همین حال سمونوال ابراهیم نورزی مدیر ترافیک هرات افزایش وسایط نقلیه غیرقانونی و خلاف دست ترافیک افغانستان را عامل اصلی بوجود آمدن این رویدادها عنوان می‌کند.

او می‌گوید برای کاهش آمار حادثات ترافیکی در شهر برنامه انتقال ترمینال‌های مسافربری اطراف را از داخل شهر به دروازه‌های ورودی روی دست گرفته است.

آگاهان به این باور هستند که دلیل عمده افزایش حادثات ترافیکی بی‌احتیاطی رانندگان و عدم آگاهی از قوانین و مقررات ترافیکی می‌باشد.

نیمه‌های شب‌گذشته بر اثر رویداد ترافیکی در مسیر هرات – قندهار دو فرد مُلکی کشته و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top