افزایش علاقه‌مندی دختران دانش‌آموز به مراکز فن و حرفه در هرات

 

شماری از داختران دانش‌آموز در ولایت هرات پس از آنکه مراکز تحصیلی و تعلیمی بر روی دختران از سوی امارت اسلامی تعطیل گردید، به مراکز فن و حرفه روی آورده‌اند.

فاطمه توخی مسوول یکی از مراکز فن و حرفه در ولایت هرات می‌گوید این مرکز بیشتر از شش سال در این ولایت فعالیت دارد و هر صنف آموزشی ظرفیت ۲۰ دانش‌آموز را دارد که پس از تحولات اخیر در افغانستان، هر کلاس اکنون تا مرز ۵۰ دانش‌آموز رسیده است.

او می‌گوید اکنون آنان خوش‌حال هستند که جلو فعالیت‌های این مراکز گرفته نشده و تاکید دارد که در گذشته نهادهای خارجی نیز از مراکز فن و حرفه حمایت مالی می‌کردند و در هر دوره نزدیک به هشت هزار دانش‌آموز فارغ می‌گردید.

از سوی هم شماری از دانش‌آموزان مراکز فن و حرفه ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند که در خانه ماندن از یک‌سو به آنان مشکلات روانی ایجاد کرده و از سوی دیگر جامعه به زنان نیاز دارد و باید در این عرصه تلاش‌های جدی صورت گیرد.

آنان از امارت اسلامی می‌خواهند تا جلو فعالیت‌های زنان در هیچ عرصه گرفته نشود چون جامعه نیاز به زنان در تمام عرصه‌ها دارد.

با این حال ملا احمد ثابت رییس کار و امور اجتماعی ولایت هرات می‌گوید با روی کار آمدن امارت اسلامی در افغانستان بخصوص در هرات بیشتر پروژه‌های که متوقف بوده فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

وی تاکید کرد با مشارکت هم‌کاران خارجی مراکز فن و حرفه در شهر هرات و سایر ولسوالی‌های مختلف فعال بوده و به کاهش بی‌کاری کمک خواهد کرد.

 

کانال تل‌گرام کهندژ

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top