افزایش پنج درصدی حاصلات پسته در هرات

مسوولان در اداره زراعت و آب‌یاری ولایت هرات از افزایش پنج درصدی حاصلات پسته در این ولایت خبر می‌دهند.

ادریس زلال مدیر ترویج باغ‌داری اداره زراعت هرات می‌گوید در سال جاری تا اکنون ۱۱ هزار تُن پسته در این ولایت به دست آمده که نشان دهنده‌ی افزایش پنج درصدی می‌باشد.

او گفت اکنون در هرات ۱۴ هزار هکتار جنگلات پسته در ولسوالی‌های کُشک‌کهنه، کُشک رباط‌سنگی و گلران موقعیت دارد و همه ساله ۱۱۰ تُن پسته از این جنگلات به دست می‌آید.

آقای زلال افزود هم اکنون ۴۵۰ هکتار زمین توسط سکتور خصوصی در ولسوالی‌های انجیل، گذره، کرُخ، کُهسان، زنده‌جان، غوریان و کُشک رباط‌سنگی احداث شده است.

وی تاکید کرد که قرار است در آینده نزدیک ۳۰ هزار هکتار زمین در دشت‌حوض ولسوالی انجیل هرات از سوی وزارت زراعت و آب‌یاری باغات پسته احداث گردد که سالانه ۷۰۰ میلیون دالر آمریکایی به صادرات افغانستان افزوده خواهد شد.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top