بازداشت بیش از 40 سارق مسلح از سوی پولیس در ولایت هرات

نیروهای امنیتی در هرات در جریان دو هفته اخیر بیش از 40 تن از سارقان مسلح را بازداشت کرده اند. مسئوولان امنیتی در هرات می گویند: این افراد در اکثر سرقت های مسلحانه از فروشگاه ها، سرقت موتورسایکل ها و اموال مردم دست داشته اند. در همین حال شماری از باشنده های هرات که سارقان اموال شان را به سرقت برده از دولت می خواهند که با این افراد جدی برخورد کند.

به تازه گی بیش از 40 تن از سارقان مسلح در ولایت هرات، از سوی نیروهای امنیتی از بخش های مختلف شهر بازداشت شده اند.

مسئوولان امنیتی در هرات می گویند: این افراد در اکثر سرقت های مسلحانه در شهر به ویژه سرقت فروشگاه ها و مراکز تجارتی دست داشته اند.

عبدالاحد ولی زاده سخنگوی پولیس هرات می گوید: چند میل تفنگچه و سلاح سرد نیز از نزد این سارقان مسلح به دست آمده است.

در همین حال مسئوولان امنیتی در هرات می گویند: شماری از این سارقان مجرمان مکرری هستند، که پیش از این به جرم سرقت زندانی شده بودند، اما به دلایل نامعلوم از بند رها شده اند.

عبدالرقیب فقیری مدیر مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه هرات میگوید: این افراد پذیرفته اند که در گذشته به جرم سرقت و دست داشتن در رویدادهای ناامنی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، اما پس از رهایی از زندان، دوباره به این اعمال دست زده اند.

در همین حال شماری از باشنده های هرات که سارقان اموال شان را به سرقت برده از دولت می خواهند که با این افراد جدی برخورد کند.

این شهروندان می گویند: سارقان در روز روشن و در مرکز شهر موتورسایکل ها و اموال شان را به سرقت بردند.

این افراد در حالی بازداشت شده اند، که اخیرا افزایش سرقت های مسلحانه در داخل شهرهرات باشنده گان این ولایت را سخت نگران ساخته است.

اما مسئوولان محلی تاکید می کنند که تدابیر جدی برای جلوگیری از سرقت های مسلحانه در شهر هرات و بازداشت عاملان این سرقت ها روی دست گرفته شده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top