بازداشت دو تن از طراحان حملات انفجاری و تروریستی در هرات

دو تن از طراحان حملات دهشت افگنی و تروریستی در ولسوالی شیندند هرات با سلاح و مهمات انفجاریه دستگیر شدند.

این افراد که ملاظاهر و خدایرم نام دارند در جریان عملیات ویژه کارمندان ریاست امنیت ملی دستگیر شدند و به جرم خود اعتراف نمودند.

گفته میشود این افراد در جریان تحقیقات اعتراف نمودند که در اکثریت حملات راکتی بالای میدان هوایی ولسوالی شیندند و انفجارهای کنار جاده ای در آن ولسوالی دست داشتند.

این افراد همچنان گفته اند که چندی قبل یکتن از متنفذین قومی ولسوالی شیندند هرات را به قتل رساندند و یک باب مکتب را در آن ولسوالی به آتش کشیدند.

در اعلامیه خبری ریاست امنیت ملی که به دسترس رسانه ها قرار گرفته آمده است که از نزد این افراد مقداری سلاح و مهمات و اوراق تبلیغاتی بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

بر بنیاد یک خبر دیگر کارمندان ریاست امنیت ملی هرات یکتن از افراد اختطاف کننده را بنام ملاظاهر که باشنده ولایت پروان میباشد بازداشت نمودند.

این فرد یک طفل حدودا” 12 ساله را از ولایت پروان اختطاف و به ولایت هرات انتقال داده بود.

گفتنیست که از آغاز سال جاری تا به حال نیروهای امنیتی بیش از 30 تن از اختطاف کننده گان مسلح را دستگیر و دوسیه هایشان به ارگانهای عدلی و قضایی محول نمودند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top