بازداشت نزدیک به ۱۵۰ تَن به اتهام جرایم مختلف طی سه ماه گذشته در هرات

مقام‌ها در ولایت هرات می‌گویند در جریان سه ماه گذشته چندین گروه هراس‌افگن و آدم‌رُبا از سوی نیروهای امنیت ملی در این ولایت بازداشت و از نزد آنان مقدارِ سلاح و مهمات نیز به دست آمده است.

سیدعبدالوحید قتالی والی هرات در یک کنفرانس خبری گفت در جریان سه ماه گذشته ۱۳۴ تن که شامل ۴۲ تن از آدم‌رُبایان می‌شود از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

قتالی افزود که این افراد شامل مظنونان حمله‌های هراس‌افگنی، دزدی‌های مسلحانه و فساد اداری می‌باشند که از نزد این افراد ۲۷ میل سلاح مختلف‌النوع، مقدارِ مواد انفجاری و وسیله‌ی نقلیه نیز بدست آمده و است.
او گفت در تازه‌ترین مورد یک شبکه‌ی آدم‌رُبا که قصد ربودن یک‌تن از باشنده‌گان هرات را داشتند از سوی نیروهای امنیت ملی باالفعل بازداشت گردیدند.

در حالی این افراد بازداشت می‌شوند که هم‌اکنون چندین فرد که در روزهای گذشته ربوده شدند، در نزد آدم‌رُبایان می‌باشند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top