تلفات سنگین طالبان مسلح و نیروهای دولتی در ولسوالی اوبه هرات

در نتیجه ی جنگ میان طالبان با نیروهای امنیتی در ولسوالی اوبه هرات 30 طالب مسلح کشته و شماری نیز زخمی شده اند. دراین جنگ 8 نیروی امنیتی جان باخته و 16 تن لادرک میباشند.

منابع خبری میگویند: حوالی ساعت 11:00 شب گذشته طالبان مسلح به صورت گروهی از چند موقیعت بالای قرار گاه اردوی ملی و قوماندانی امنیه ولسوالی اوبه هرات حمله نمودند، که نبرد سنگینی میان دو طرف صورت گرفت.

جنرال امین الله امرخیل قوماندان امنیه ولایت هرات، با تائید حمله ی گروه ی طالبان بالای قرارگاه اردو قوماندانی امنیه ولسوالی اوبه میگوید: در این جنگ به طالبان تلفات سنگینی وارد گردیده است.

وی افزود: همچنان درنتیجه حملات هوائی قوت های امنیتی تا اکنون 30 طالب مسلح کشته شده اند.

به گفته ی او: دراین جنگ یک سرباز پولیس نیز جان باخته و 4 تن دیگر زخم برداشته اند.

درهمین حال منابع معتبر خبری که میخواهند از آن ها نامی گرفته نشود، به خبرگزاری کهندژ میگویند: در نتیجه این جنگ 7 سرباز اردو جان باخته و 16 تن لادرک میباشند و طالبان پس از تصرف قرار گاه اردو، ساختمان این قرارگاه، شش عراده تانک هاموی و یک عراده رنجر اردو را آتش زده اند.

مقام های اردو نیز به خبرنگار ما گفته اند؛ که دراین جنگ 4 سرباز اردو جان باخته و 4 تن دیگر زخمی شده اند و وسایط به گونه ی نصبی در نتیجه جنگ آتش گرفته است.

به گفته ی آنها: در نتیجه ی حملات هوائی 42 طالب مسلح کشته و شمار زیادی نیز زخمی شده اند.

ولسوالی اوبه هرات طی سال های آخیر از جمله مناطق نا امن در این ولایت به شمار میرود، که شورای نظامی هرات، چندی قبل نیز عملیات گسترده ی نظامی را به منظور پاکسازی مناطق تحت نفوذ طالبان در این ولسوالی راه اندازی کرد، اکنون قوماندان امنیه هرات میگوید: طالبان مسلح بار دیگر از چند ولایت همجوار تجمع کرده و حمله ی گروهی را بالای قوماندانی امنیه وقرارگاه اردوی ملی اوبه انجام داده اند.

گروه طالبان تا اکنون دراین مورد ابراز نظری نکرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top