تکمیل شدن فاز اول شبکه ی آبرسانی در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز

فاز اول شبکه آبرسانی شهر زرنج مرکز نیمروز تکمیل و نصب میترهای آب در این شهر آغاز گردیده است. مسئوولان محلی دراین ولایت میگویند: بزرگترین شبکه آبرسانی به ارزش بیش از 22 میلیون دالر در شهر زرنج مرکز نیمروز پایه گذاری شده است، که کار این شبکه اوایل سال گذشته شروع شد و حالا روند توزیع میترآب به خانه های مسکونی آغاز گردیده است.

پس ازسال ها انتظار، بالاخره شهروندان شهر زرنج به آب صحی آشامیدنی دست یافتند. اوایل سال گذشته بود که سنگ تهداب یک شبکه بزرگ آبرسانی در این ولایت به هزینه بیش از 22 میلیون دالر که ازسوی بانک جهانی پرداخت میشود، آغاز شد.

فریدعظیم سرپرست ریاست احیاء وانکشاف دهات نیمروز میگوید: فاز اول این شبکه تکمیل شده است وقسمت دوم این پروژه هم که توزیع میترهای آب و رساندن آب آشامیدنی صحی به خانه های مسکونی است بیش از 90 درصد پیشرفته است.

از سوی دیگر، انجینیرمحمد سمیع والی نیمروز میگوید: ذخیره بزرگ آب آشامیدنی به ارتفاع 30 متر و ظرفیت 500 مترمکعب آب در مرکز نیمروز درحال ساخت است.

براساس گفته های مسئوولان دولتی در نیمروز با تکمیل شبکه آبرسانی این ولایت، باشندگان تمام شهر زرنج و قریه های اطراف آن از آب آشامیدنی صحی این شبکه مستفید میشوند.

این شبکه در دو قسمت ساخته میشود که قسمت اول آن حفر 6 حلقه چاه عمیق است که در ولسوالی چاربرجک این ولایت حفرشده است و قسمت دوم این پروژه لوله گذاری حدود 243 کیلومتر است که آب آشامیدنی صحی را به خانه های مسکونی انتقال میدهد.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top