تیرباران شدن ۱۲ سرباز خیزش مردمی در هرات

طالبان‌مسلح شب‌گذشته در ولسوالی غوریان ولایت هرات ۱۲ سرباز خیزش مردمی را در داخل قرارگاه آنان تیر باران کردند.

یک منبع در هرات که نخواست نامش ذکر گردد می‌گوید چند شب قبل دو نفوذی طالبان‌مسلح وارد قرارگاه سربازان خیزش مردمی در ولسوالی غوریان هرات شدند.

او گفت شب‌گذشته این طالبان نفوذی بالای سربازان خیزش مردمی تیراندای کرده، تمام سربازان را کُشتند و سلاح و مهمات آنان را نیز با خود بُردند.

در همین حال عبدالاحد ولی‌زاده سخن‌گوی پولیس هرات این رویداد را تایید می‌کند و می‌گوید که طالبان‌مسلح پس از وارد شدن به قرارگاه این سربازان، ۱۲ تن را تیرباران کردند.

وی افزود یک هیئت به خاطر بررسی این موضوع به ولسوالی غوریان اعزام شده و تا اکنون تحقیقات تکمیل نشده است.

غوریان در این اواخر به یکی از ولسوالی‌های ناامن هرات تبدیل شده است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top