جمع‌آوری یک‌هزار فرد معتاد به موادمخدر در هرات

مسوولان در ریاست صحت عامه ولایت هرات می‌گویند از ابتدای شیوع ویروس کرونا در این ولایت تا اکنون یک‌هزار از بیماران معتاد به موادمخدر از سطح شهر جمع‌آوری که ۳۰۰ تن آنان تا اکنون صحت‌یاب شده‌اند.

داکتر زمری حصین مسوول برنامه‌ی ملی کاهش تقاضای جمع‌آوری معتادان در ولایت هرات می‌گوید به اساس هدایت وزارت صحت‌عامه کشور قرار شد تا افراد معتاد به موادمخدر از سطح شهر جمع‌آوری و پس از مداوا به خانواده‌های‌شان تحویل داده شوند.

او گفت از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا اکنون، یک‌هزار فرد معتاد به موادمخدر از سوی کمیته آنان جمع‌آوری شده که تا اکنون ۳۰۰ تن از آنان صحت یاب و به خانواده‌های آنان تسلیم داده شدند.

حصین افزود هم اکنون ۷۰۰ بیمار دیگر از افراد معتاد به موادمخدر در ۵ مرکز ترک اعتیاد زیر مداوا قرار دارند.

در حالی این افراد جمع‌آوری می‌گردند که هم اکنون صدها فرد معتاد به موادمخدر در هوای سرد زمستان در کنار خیابان‌های هرات شب و روزشان را می‌گذرانند.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top