حریق ۶۱ تُن موادمخدر و موادکیمیاوی در هرات

صبح‌امروز (سه‌شنبه ۲۷ عقرب) ۶۱ تُن موادمخدر و مواد کیمیاوی که در نیتجه‌ای ۸۰ عملیات جداگانه در ولایت هرات کشف گردیده بود، حریق گردید.

سلطان داوود فرمانده پولیس هرات می‌گوید این مقدار موادمخدر و موادکیمیاوی در نیتجه ۸۰ عملیات جداگانه در شهر هرات که از سوی پولیس راه‌اندازی شده بود، به دست آمده است.

او گفت که در پیوند به این مقدار موادمخدرف ۴۳۵ تن از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شده اند.

فرمانده پولیس هرات ادامه داد که باید نظارت بر مرزهای کشور تشدید گردد چون این مواد بیشتر از بیرون کشور وارد شده است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تلگرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top