حمایت مردم از نیروهای امنیتی درولایت بادغیس

ده ها تن از باشنده های ولایت بادغیس و مسئولان محلی طی حمایشی از تلاش های نیروهای امنیتی این ولایت حمایت و قدردارنی نمودند. آنان میگویند: پیروزی نیروهای امنیتی افغان در عملیات های اخیر در این ولایت واضح ساخت که این نیروها توان تامین امنیت کشورشان را با خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور خواهند داشت. از سوی هم سربازان و مقامهای محلی بادغیس به مردم وعده می دهند، تا با خاطر آسوده زندگی کنند و آنان نخواهند گذاشت که کشور شان از سوی دشمنان نا امن گردد.

شماری از مردم، علما، نهاد های مدنی طی محفلی حمایت شان را از نیروهای افغان اعلام کرده و وعده سپردند که از این پس در کنار آنان خواهند بود.%d8%a8%d8%a7%d8%af%d8%ba%db%8c%d8%b3-5

اشتراک کننده ها با دادن تقدیر نامه و گل به نیروهای افغان، وعده سپردند که از این پس در کنار آنان هستند و حمایت شان را اعلام کرده اند.

درهمین حال مسوولان امنیتی غرب کشور به مردم اطمینان داده اند، که از وجب وجب خاک این کشور دفاع خواهند کرد و دشمنان را نخواهند گذاشت تا بالای ملت ظلم کنند.

شماری از این مقامها به شهروندان بادغیس میگویند» حمایت مردم از نیروهای امنیتی در اجرای وظایف شان بسیار تاثیر گذار بوده و به آنان انگیزه میدهد تا بهتر از عهده مسئولیت های خویش برآیند.

در حالی مردم از نیروهای افغان حمایت شان را اعلام می کنند که روز گذشته اعضای مجلس نماینده گی از تهدیدات امنیتی در چند ولایت کشور ابراز نگرانی کردند.

نیروهای امنتی افغان در حال حاضر تمام عملیات های نظامی را به تنهایی در دست می گیرند، که هنوز هم با کمبود تجهیزات روبرو هستند.

گفتنیست این برنامه در تالار کنفرانس های این ولایت با حضور شماری از مسئوولان ارشد ولایتی، علما، محاسن سفیدان وفعالان جامعه مدنی برگذار گردید.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام خور نوش حاکم عصرمنوچهر نسبت میدهند . و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است . کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای ( منزل نشیمن ) ، هشت مسجد جامع ، نهصد مسجد و دوکان ، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است. که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح ( ۳۹۶-۴۸۱ )که در کهندز تولد و تربیت یافته است ،نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده ، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی ( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است . کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمده است. اما بعضی حصص مرتفع ، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود. ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد .

*

*

Top