حمله‌های تهاجمی طالبان در ولایت بادغیس افزایش یافته است

هم‌زمان با ادامه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکایی‌ها، دامنه ناامنی‌ها نیز در بخش‌های کشور گسترش یافته است.

شماری از فعالان مدنی بادغیس می‌گویند: به دلیل ناهماهنگی و عدم رسیدگی به موقع به مشکلات نیروهای امنیتی در میدان‌های نبرد، در این اواخر تلفات سنگین به این نیروها وارد شده و زمینه را برای پیشروی مخالفین مسلح نیز مساعد ساخته است.

فعالین مدنی بادغیس از تحرکات مخالفین مسلح و افزایش تلفات نیروهای امنیتی و افراد ملکی در نتیجه این درگیری‌ها ابراز نگرانی میکنند.

در تازه ترین مورد در حمله‌های گروهی چند شب گذشته طالبان بالای چندین پوسته ی نیروهای امنیتی در ولسوالی قادیس بادغیس تلفات سنگین به دو طرف وارد شده است.

نجم الدین برهانی سرپرست سخنگوی والی بادغیس در این درگیری هشت نیروی امنیتی و پانزده طالب کشته شده و چهار نیروی امنیتی و دوازده جنگجوی طالب زخمی شدند.

درهمین حال شماری از فعالان مدنی بادغیس دلیل تلفات نظامیان و غیرنظامیان و افزایش تحرکات گروه‌های جنگجو را به عدم هماهنگی و نرسیدن به موقع کمک‌ به نیروهای امنیتی در میدان‌های نبرد می‌دانند.

جنیدالله اشکانی یکتن از فعالان مدنی بادغیس میگوید؛ که اکنون در برخی از نقاط ناامن مردم خود سلاح بر شانه کرده و در برابر مخالفین مسلح می‌جنگند.

ناامنی‌ نه تنها دامنگیر بادغیس شده بل در چند ماه اخیر بخش‌های زون غرب گواه درگیری‌های سخت و سنگین بوده است.

باشنده گان حوزه غرب میگویند: در جنگ های آخیر بیشترین تلفات را غیر نظامیان و مردم ملکی دیده اند و از گروه های درگیری میخواهند تاز جنگ دست بکشند و تا رسیدن به صلح و ادامه ی مذاکرات آتش بس اعلام نمایند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top