درنتیجه ی کمین پولیس در شهر هرات، یک سارق مسلح کشته و دوتن دیگر زخمی شده اند

ساعتی قبل سه تن از سارقین، مسلح در یک درگیر با پولیس در داخل شهر هرات، کشته و زخمی شده اند.

عبدالاحد ولی زاده سخنگوی پولیس هرات میگوید: سه سارق مسلح حرفوی که در بیشتر سرقت‌های اخیر در شهر هرات دست داشتند، حوالی ساعت ۸ امشب در یک کمین پرسونل حوزه پنجم امنیتی با پولیس در گیر شدند.

وی افزود: در این درگیری که تحت رهبری جنرال امین‌الله “امرخیل” قوماندان امنیه هرات در ساحه “سرک بدیل منارها” صورت گرفت، یک سارق کشته و دوتن زخمی شدند.

سخنگوی پولیس هرات گفت: از نزد این افراد یک میل سلاح تفنگچه کمری بدست آمده است.

پولیس میگوید: سارقین زخمی شده، تحت مدوا قرار گرفته اند، که وضعیت یکی از آن ها از سوی داکتران وخیم گزارش شده است.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top