در حمله‌ی هوایی در نیمروز ۱۲ غیرنظامی کشته شده‌اند

برخی منابع در ولایت نیمروز ادعا می‌کنند که شب‌گذشته در نتیجه‌ی حمله هوایی نیروهای افغان در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز، ۱۲ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

بازمحمد ناصر رییس شورای ولایتی نیمروز می‌گوید در حمله‌ی هوایی شب‌گذشته بالای غیرنظامیان در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز ۱۲ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شده‌اند.

او افزود که دو تن دیگر نیز در این رویداد زخمی شدند.

تا اکنون منابع محلی و امنیتی در ولایت نیمروز در این باره ابراز نظر نکرده‌اند.

برخی منابع می‌گوید در این رویداد طالبان‌مسلح نیز تلفات داشتند، اما آمار دقیق از تلفات آنان در دست نیست.

باشنده‌گان ولسوالی خاشرود جنازه‌های اقارب‌شان را به شفاخانه‌ی ولایتی انتقال دادند و ادعا دارند که این افراد در یک حمله‌ی هوایی کشته شده‌اند.

خاشرود از جمله ولسوالی‌های ناامن در ولایت نیمروز است.

 

برای دریافت اخبار دقیق، به کانال تل‌گرام کهندژ بپیوندید!

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top