رادیو ندای صبح غوریان هرات، هدف حمله ی راکتی قرار گرفت

رادیو ندای صبح غوریان، که در ولسوالی غوریان هرات فعالیت دارد، شب گذشته هدف حمله راکتی قرار گرفت.

جاوید عزیزی، مسئول این رادیو به خبرگزاری کهندژ میگوید: در این رویداد به کسی آسیبی نرسیده و خسارات هنگفت مالی، به ساختمان رادیو وارد شده است.

او میگوید: ساعتی قبل کسی که خودرا ولسوال طالبان در آن منطقه معرفی کرده، برایش تماس گرفته است، که در صورت فعالیت دوباره ی این رسانه، بازهم هدف قرار خواهد گرفت.

به گفته ی عزیزی: رادیو ندای صبح غوریان، از مدت سه ماه بدین سو بنا به مشکلاتی نشرات سیاسی نداشته و برنامه های اجتماعی و تفریحی نشر و پخش میکرده است، که در برخی برنامه ها تماس های زنده ی مخاطبان را وصل میکرده اند.

در همین حال عبدالاحد ولی زاده، حمله به این رادیو را تائید نموده میگوید: که حوالی ساعت 7:30 شب گذشته یک فیر توپچه بالای این رسانه انداخت شده است.

وی تاکید دارد که به مسئولین امنیتی ولسوالی غوریان هدایت داده شده، تا موضوع را به گونه ی جدی پیگیری و عاملین آن را شناسایی و بازداشت نمایند.

رادیو ندای صبح غوریا از سال های 1382 در ولسوالی غوریان فعالیت داشته و یکی از پر مخاطب ترین رسانه ها در آن منطقه به شمار میآید.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top