سه پایه آنتن مخابراتی درولایت هرات توسط طالبان حریق گردید

گروهی ازطالبان مسلح سه پایه آنتن شبکه های مخابراتی را درولایت فراه به آتش کشیده اند.

mast1

مقامهای امنیتی درولایت فراه میگویند: شماری از طالبان مسلح در یک اقدام گروهی حوالی ساعت 9 شب گذشته سه پایه آتن مخابراتی مربوط شرکتهای افغان بیسیم، روشن واتصالات را درآن ولایت به آتش کشیده اند.

مقام های معتبر امنیتی در ولایت فراه گفتند: این آنتن ها  در منطقه نوبهار در 20 کیلومتری مرکز شهر فراه موقیعت داشته که طالبان در آتش کشیدن آن از نوع ماین های پیشرفته تخریب کننده استفاده کردند.

عبدالرحمن ژوندی سخنگوی والی فراه نیز این رویداد ها را تائید کرد وازآغاز تحقیقات در زمینه خبر داد.

گفته میشود: در این حملات به کسی آسیبی نرسیده است.

گروه طالبان وشرکتهای مخابراتی تا به حال دراین ضمینه برای ما ابراز نظری نکرده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top