طالبان مسلح: دو کارمند دولتی را در فراه به قتل رسانیده و بیشتر از ده تن دیگر را با خود برده اند

مخالفان مسلح دولت در ولایت فراه، دو کارمند دولتی را به قتل رسانیده و ده تن دیگر را باخود برده اند.

منابع خبری در فراه میگویند: حوالی ساعت 8:00 صبح امروز شنبه تعدای از کارمندان ادارات ملکی فراه، که در حال رفتن به وظایف شان بوده اند، در مسیر راه توسط طالبان از موتر پیاده شده و پس از آنکه دوتن به قتل رسیده اند، بیش از ده تن دیگر به جای نامعلومی منتقل گردیده اند.

حاجی خیر محمد نورزی عضو شورای ولایتی فراه میگوید: این کارمندان دولتی از قریه داراباد مربوط مرکز شهر فراه در حال رفتن به وظایف شان بودند که در منطقه ی دوراهی باغ پل از سوی مخالفان مسلح دولت موتر عامل شان متوقف شده است.

وی افزود: طالبان بعد از شناسایی دو تن را بنام های جاوید نوری و رحمت که کارمدان مقام ولایت فراه بودن را به به قتل رسانیده و بیشتر از 10 تن دیگر را باخود به جای نامعلوم برده اند.

مقام های دولتی فراه تا اکنون در این مورد به رسانه ها چیزی نگفته اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top