كشف يك محموله 140 كيلو گرامي مواد مخدر درهرات

پليس هرات از كشف يك محموله ي 140 كيلوگرمي مواد مخدر در اين ولايت خبر ميدهد. مقامات در قومانداني امنیه هرات ميگويند: اين مقدار مواد كه از نوع ترياك ميباشد در يك موتر نوع سراچه به طور ماهرانه اي جاسازي شده بود كه از سوي پليس شناسايي و ضبط گرديد.گفته ميشود: در پيوند به اين قضيه يك تن كه راننده ي موتر بوده دستگير شده است.

جنرال سيدعبدالغفار سيدزاده فرمانده ي امنیه هرات به خبرنگاران گفت: اين محموله توسط قاچاقچيان از ولايات شرقي هرات وارد ولسوالي كشك رباط سنگي شده بود.

به گفته ي فرمانده ي پليس هرات قرار بود اين محموله به ولايت فراه انتقال يابد.

به گفته ي قومانداني امنیه هرات: در پیوند به این قضیه فردي به نام محمد يوسف كه راننده ي موتر حامل اين مقدار مواد ميباشد دستگير شده است.

پليس هرات ادعا دارد كه در اين ولايت در امسال كوكنار كشت نشده و بيشتر مواد مخدر به دست آمده از ديگر ولايات وارد گرديده است.

گفتني است در طي 6 ماه گذشته مديريت مبارزه با مواد مخدر فرماندهي امنیه هرات توانسته تا بيش از 3 تن مواد مخدر را كشف و ضبط و در پيوند به اين رويدادها 43 وسيله ي نقليه و 223 تن مظنون دستگير شده اند.

هزاران سال قبل در شمال ولایت هرات شهری بنام کهندژ( قهندز ) وجود داشت که به قول سیفی، این شهر را بخت النصر، پنجصد سال قبل از شهر قدیم هرات و بعد از قلعه اختیار الدین، آباد کرده است. بعضی مورخین هم بنای آن را بنام "خورنوش حاکم عصرمنوچهر" نسبت میدهند و مسلم است که کهندژ، قبل از شهر قدیم هرات بنا شده است. کهندژ، قرنها در پهلوی شهر هرات، با ترقی یا انحطاط، مواجه بوده و روایت است که در صدر اسلام، یعنی در حدود قرن اول هجری، شهر کهندژ هزار و پنجصد سرای(منزل نشیمن)، هشت مسجد جامع، نهصد مسجد و دوکان، چهل حوض و هژده حمام داشته و در عین حال پرورشگاه و اقامت گاه بسی از عالمان و عارفان بوده است، که از جمله میتوان از پیر هرات، حضرت خواجه عبدالله انصاری رح( ۳۹۶-۴۸۱ ) که در کهندژ تولد و تربیت یافته است، نام گرفت. در قرن ششم در فتنه ملا حده، تخریباتی درین شهر رخ داده و در هجوم وحشیانه قوای چنگیزی( ۶۱۷ ) بکلی محو و منهدم شده است. کهندژ در قرون اخیر تدریجا" هموار شده و اراضی آن تحت زرع در آمد، اما بعضی حصص مرتفع، باز هم بصورت تپه های بلند باقی مانده که به مصرخ و تل قطبیان شهرت یافته بود، ولی درین دهه های اخیر، از آن تپه ها هم اثری نیست و در عوض، خانه ها و آبادی های زیادی در اطراف آن، به مشاهده میرسد.

*

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Top